Otwórz menu główne

Zmiany

Keczup czy musztarda?

Dodane 682 bajty, 00:29, 3 cze 2020
== Keczup – „coś w rodzaju kabulu” ==
W sierpniu zeszłego roku na portalu Wirtualna Polska pojawił się artukuł pt. [https://finanse.wp.pl/truskawkowy-keczup-od-firmy-wloclawek-internauci-w-szoku-6412050532366465a „Truskawkowy keczup od firmy Włocławek: Internauci w szoku”. ] Jak przystało na nowoczesne dziennikarstwo, artykuł ten był w całości oparty na dwóch wpisach na Twitterze. W [https://twitter.com/michaljadczak/status/1160165241117970432 jednym z nich ,] opublikowanym przez pana Michała Jadczaka, było zdjęcie dwóch plastikowych butelek – jednej z „ketchupem z truskawką”, drugiej – „z czerwoną porzeczką”. Fotografia była opatrzona podpisem: „Skandal! Profanacja! To już koniec..:/” (interpunkcja oryginalna), a liczne komentarze innych użytkowników Twittera potwierdzały szok, jaki wywołała wiadomość o dodawaniu do keczupu owoców innych roślin niż pomidor, lub wiązały ten skandal z faktem, iż keczup marki Włocławek nie jest już produkowany we Włocławku.
Jeśli Was również keczup truskawkowy szokuje, to co powiecie na keczup grzybowy? Albo orzechowy? Ostrygowy? Pochodzenie keczupu, jak się okazuje, jest nie mniej starożytne niż musztardy, ale podczas gdy ''mustum ardens'' sprzed wieków rozpoznalibyśmy i dzisiaj jako musztardę, to keczup długo ewoluował, zanim stał się gęstym, jednolicie czerwonym i słodkim sosem pomidorowym, który znamy dzisiaj.
 
Historia keczupu zaczęła się gdzieś w Azji Południowo-Wschodniej, prawdopodobnie w północnym Wietnamie, gdzie wyrabiano z poddanych fermentacji solonych małych rybek i wnętrzności wypatroszonych większych ryb robiono sos. Sos ten był naturalnym źródłem glutaminianu sodu, czyli substancji, która, jak wiadomo, ma taką właściwość, że wzmacnia odczuwanie smaku. W północnowietnamskim dialekcie języka chińskiego ów sos nazywano „''kê-tsiap''”.