Otwórz menu główne

Zmiany

Z wizytą w Soplicowie: Wieczerza w zamczysku

Dodane 5 bajtów, 10:51, 22 paź 2019
brak opisu edycji
[[File:Forma do galarety.jpg|thumb|left|upright|Stara forma do galarety]]
Z drugiej strony, wódkę podano tylko mężczyznom, a chołodziec jedli wszyscy. Poza tym, na początku XIXnbspXIX w. „''chołodiec''” rzeczywiście oznaczał galaretę, ale tylko w języku rosyjskim, a i to tylko w niektórych rejonach. Ani w języku białoruskim, ani polskim to znaczenie słowa „''chaładziec''” nie było jeszcze wtedy znane (oczywiście sama potrawa była znana, bo galarety jadano już w średniowieczu). Zresztą najstarsze przekłady ''Pana Tadeusza'' na rosyjski i białoruski tłumaczą zarówno „chołodziec”, jak i „chłodnik”, jako zupę, a nie galaretę. Wygląda więc na to, że i sam Mickiewicz, i współcześni mu tłumacze traktowali oba słowa jako synonimy.
Pozostaje jednak ta różnica, że chłodnik podany trzeciego dnia był zabielany, ale pierwszego i drugiego – nie. Dałoby się to wytłumaczyć w ten sposób, że owe pierwsze dwa dni to były piątek i sobota, a więc dni postne. Zabielanie zupy śmietaną, produktem pochodzącym ze zwierzęcia lądowego, było zatem wykluczone. Dopiero w niedzielę podano ten sam chłodnik, ale tym razem już z luksusowym nabiałowym dodatkiem. Ale jeśli w sobotę poszczono, to chyba tylko po południu, bo [[Z wizytą w Soplicowie: Śniadanie u Sędziego|na śniadanie podano przecież nie tylko śmietanę, ale też półgęski, ozory, szynkę i zrazy]]! To można już zrzucić chyba tylko na karb niekonsekwencji poety.
}} }}
No dobrze, a&nbsp;jak połączyć te marynowane szparagi z&nbsp;kurczętami i&nbsp;rakami w&nbsp;jedno danie? Zajrzyjmy znowu do ''Kucharki litewskiej'': podaje ona przepis na „kurczęta z&nbsp;majonezą” obłożone właśnie szparagami, rakami i&nbsp;różyczkami kalafiora. Przy czym trzeba pamiętać, że XIXnbspXIX&nbsp;w. słowo „majonez” czy „majoneza” znaczyło trochę co innego niż dzisiaj. Otóż majonezem nazywano nie sam sos, ale całą „potrawę z&nbsp;ryby, raków lub mięsa i&nbsp;drobiu, którą podaje się albo jako przekąskę w&nbsp;formie sałaty na muszelkach, albo na półmiskach w&nbsp;całości jako danie wykwintne”,<ref>{{Cyt
| nazwisko = Ochorowicz-Monatowa
| imię = Maria
}}
Zaraz, czwarte danie? To ileż było tych dań? Ano minimum cztery. W&nbsp;tym, co dziś uznajemy za tradycyjną kuchnię polską, obiad dwudaniowy to norma, ale w&nbsp;XIXnbspXIX&nbsp;w. wystawny obiad nie miewał mniej niż cztery dania, nie licząc deseru.
Niestety o&nbsp;czwartej potrawie na wieczerzy u&nbsp;Sędziego Soplicy wiemy tylko tyle, że jakaś była. Jej opisu poeta nie podał. Mamy za to opis wielkiej pijackiej awantury, która rozpętała się podczas drugiej wieczerzy na zamku. W&nbsp;ruch poszły wtedy kielichy, butelki, noże, ławy, a&nbsp;nawet piszczałki organowe. Gdy wszystko już ucichło, na miejscu uczty pozostało pobojowisko i… resztki jedzenia. Może z&nbsp;tych resztek uda nam się wyczytać coś na temat potraw podanych pod koniec posiłku?
}}
Wygląda na to, że pod koniec kolacji na stół wrócił drób, w&nbsp;tym indyki. Te ostatnie, choć pochodzą z&nbsp;Ameryki, zadomowiły się w&nbsp;Polsce dość szybko po podróżach Kolumba, spychając ze stołów inne duże ptaki, jak pawie i&nbsp;łabędzie, które odtąd hodowano już głównie jako ptaki ozdobne. W&nbsp;XIXnbspXIX&nbsp;w. pieczony indyk był już od dawna uważany za staropolski przysmak.
Indyki, kury i&nbsp;inny drób, jak kaczki, gęsi, gołębie, hodowała w&nbsp;Soplicowie wybitna specjalistka, pani ochmistrzyni,…
| rok = 1830
| strony = 33
}}</ref> Ale niewątpliwie już dawno bywali i&nbsp;tacy, co próbowali przeraźliwą kwaśność kisielu w&nbsp;jakiś sposób osłodzić – czy to miodem, czy owocami. I&nbsp;tak z&nbsp;czasem kisiel wyewoluował w&nbsp;potrawę słodką. Na koniec – już w&nbsp;XIXnbspXIX&nbsp;w. – mączkę z&nbsp;otręb owsianych zastąpiono skrobią ziemniaczaną i&nbsp;tak narodził się kisiel, który znamy dzisiaj. Poniższy przepis na „kisielek jabłeczny”, wzięty również z&nbsp;książki Zawadzkiej, to już bardziej współczesna wersja, zawierająca „mąkę kartoflaną” i&nbsp;cukier, i&nbsp;niewymagająca kiszenia.
{{ Cytat