Ale, żeby nie było za łatwo, to z pokarmami roślinnymi też wiążą się pewne ograniczenia. Najbardziej oczywiste jest to, że ponieważ nie wolno jeść "małych zwierząt", to wszystko, co robaczywe, jest niekoszerne.
Na tym jednak nie koniec. W czasach świątynnych obowiązywały Żydów różne daniny z płodów rolnych, które musieli składać kapłanom. Między innymi były to daniny z pierwocin, czyli z pierwszych w danym okresie zbiorów danego produktu. Na przykład zboża, które wyrosło wczesną wiosną, nie można było spożywać w żadnej postaci, dopóki części tego zboża nie zaniosło się do świątyni na Święto PrzaśnikowPrzaśników.
{{ Cytat
| rok = 2003
}} }}
Teraz świątyni już nie ma, ale przepisy dotyczące odczekania, zanim zboża czy owoce będzie można jeść, obowiązują nadal. Z tym że jest tu pewna furtka dla Żydów w diasporze. Zwróćcie uwagę, że oba powyższe przykazania zaczynają się od kwalifikacji: "Kiedy wejdziecie do ziemi, którą Ja wam dam". Można to rozumieć w ten sposób, że jeśli Żydzi otrzymali Prawo, kiedy błądzili po pustyni, to logiczne, że przepisy rolnicze miały zastosowanie dopiero, kiedy doszli wreszcie do ziemi obiecanej. Ale jest też taka interpretacja, że do dzisiaj owe zasady obowiązują tylko na terenie Izraela, a Żydzi w innych krajach nie muszą się nimi przejmować (o ile jedzą produktów roślinnych importowanych z Izraela).
=== Wino ===