Otwórz menu główne

Zmiany

No dobrze, to jakie ciekawe przepisy możemy znaleźć w owym ''Kuchmistrzostwie''? Przepisy podzielone są na trzy, a właściwie na cztery rozdziały, z tym że czwarty rozdział nie jest jakoś wyraźnie oddzielony od trzeciego.
W pierwszym, pod nagłówkiem: ,,O zwierzynie", wypisano przepisy na dania mięsne. Jest tu sporo przepisów na kurę i inne ptaki (np. ,,ptacy, którzy bywają w cebuli przyprawiani, a w cieście tak mają być działani"), ale są też receptury mówiące, jak przyrządzić wołowinę (,,pieczenia wołowa po węgiersku"), wieprzowinę, zająca (,,zając w cebuli albo bez cebuli") oraz na różnego rodzaju dziczyznę, jak: kuropatwy, sarninę, jeleninę, ,, wieprzowinę dziką", wspominaną już ,,zwierzynę bawołową albo żubrową", a nawet... wiewiórki. Te ostatnie gotuje się tak:
{{Cytat
| Obłup je, a wewnątrz je wymyj czyście, a zestaw je w mięsnej polewce nie bardzo słonej, a gdy uwreją, uczyń na nią żółtą juchę [tj. sos] albo czarną. Żółtą tak: przypiecz wątrobę wiewiórczą, a ususz grzanek dwie albo trzy z chleba rżanego, utłuc to w moździerzu, a rozpuść polewką miesną i przecedź czyście. Daj tę juchę w wiewiórki, a ukorzeń [tj. przypraw] pieprzem, imbirem, muszkatowym kwiatem, a usmaż na nie jabłek jako na inną zwierzynę, daj na misę, a pamiętaj przysolić. Czarną zaś tak: weźmij śliwek albo trześni [tj. czereśni] smażonych, ususz grzanek z białego chleba, zmieszaj octu z wodą, a daj śliwki z grzankami tam, aby wewrzały, a przecedź czyście przez chustę, daj do wiewiórek, aby wrzały, okorzeń pieprzem, imbirem, goździkami, a trochę szafranu daj na wierzch. | źródło = {{Cyt | inni = red. Jarosław Dumanowski, Switłana Bułatowa | tytuł = Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako i ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca | wydawca = Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | miejsce = Warszawa | rok = 2021 | strony = 141 }}}}
Czarną zaś tak: weźmij śliwek albo trześni smażonych, ususz grzanek z białego chleba, zmieszaj octu z wodą, a daj śliwki z grzankami tam, aby wewrzały, a przecedź czyście przez chustę, daj do wiewiórek, aby wrzały, okorzeń pieprzem, imbirem, goździkami, a trochę szafranu daj na wierzch.