Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkic:Archiwum Potockich z Krzeszowic

Dodane 1931 bajtów, 11:45, 19 paź 2020
½ funta mąki rozrobić gęsto letnią wodą, dodać 3 stołowe łyżki masła klarowanego, do tej rozrobionej mąki ubij 3 białka na pianę, zmieszaj te białka razem z ciastem. Pokraj jabłka w talarki, obierz z[e] skórki. Rozpuść smalec na sotelni [patelni]; jak gorący, maczaj jabłka w cieście, usmaż na rumiano. Posyp cukrem, zglazuj łopatą rozpaloną na obie strony, wydaj na stół.
 
== 67. ... Zasilania szparagarni nawozami chemicznymi ==
[górna krawędż ucięta]
 
Pierwszą wiosną, jak można najwcześniej, przed uszykowaniem zagonów lub redlin (stosownie do tego, w jaki sposób są zakładane szparagi) zgarnia się ziemię z karp w bruzdy, tak żeby ziemi nie zostało na karpach gróbiej [sic] nad 5 do 6 cali. Na tak przysposobionej szparagarni w miejscach, gdzie zebrana ziemia, to jest na karpach, rozsiewa się równo poniżej wymienione nawozy.
* Kajnitu lub karnallitu 8 do 10 części
* Saletry chilijskiej 2 części
* Superfosfatu 20% 1 część,
czyli na pewien obszar, jeżeli wyjdzie 8 do 10 centnarów kajnitu lub też karnallitu, siejąc tak, żeby go było dobrze znać na wierzchu, to na to rozsiewamy 2 centnary saltery chilijskiej i 1 centnar superfosfatu 20%. Należy rozsiewać każdą z tych rzeczy z osobna, tak aby przed czasem nie były razem zmieszane, gdyż zmieszane wszystkie te nawozy razem utracają swą własność. Tak posianą ziemię przekopuje się płydko [sic], aby nie kaleczyć karp szparagowych i można zaraz urządzić zagony lub też redliny. Drógi [sic] raz zasilać można zaraz po przestaniu cięcia szparagów, to jest w pierwszej połowie lipca rozzócić [sic] podobnież zagony lub redliny i podobnym sposobem zasilać je, przekopać i tak zostawić na całą zimę. Szparagi po przestaniu ich wyrzynania powinny być odkryte z ziemi jak powyżej i tak powinny zostawać do przyszłej wiosny. Z bardzo dobrym skótkiem [sic] bywa zastosowany nawóz świeży drobny koński, który po nałożeniu na wzkopane [sic] zagony trzeba przysypać ziemią. W ogóle na szparagi wszystkie nawozy, które zawierają dużo potażu, są bardzo praktyczne. Szparagi są grube i kruche, nie są łyczaste.
 
! Powyżej wymieniona ilość nawozów chemicznych zastosowana jest na 1 mórg 300-prętowy.
 
Natolin, dnia 13 geudnia 1... [?] r. [dolna krawędź ucięta]
= Jednostki wagi =

Menu nawigacyjne