Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jeść zdrowo i z humorem: Jak to się robi w Azji

Usunięte 2 bajty, 00:27, 4 lis 2020
[[File:Chiny - klarowanie masła.jpg|thumb|upright|Klarowanie masła według ilustracji w ''Zielniku do walki z głodem'' z 1593 r.]]
Najstarsze znane chińskie teksty medyczne to ''Wewnętrzny kanon medyczny medycyny Żółtego Cesarza'' i oraz ''Traktat o chorobach wywołanych zimnem'', datowane przeważnie na okres panowania dynastii Han, czyli III w.p.n.e. Znaczyłoby to, że ta teoria medyczna jest nieco młodsza od humoralnej i ajurwedyjskiej, ale całkiem możliwe, że opierała się na znacznie wcześniejszych, a teraz już zaginionych, pracach. Już po samych tytułach widać, że owa teoria sporo traci w przekładzie, o ile w ogóle daje się przetłumaczyć.
Podstawowym pojęciem chińskiej medycyny jest ''qi'' (czytaj: „ćchi”; dosłownie: „powietrze”), czyli substancja witalna, która przenika cały wszechświat. Występuje w różnych stopniach zagęszczenia czy też stanach skupienia (jak kto chce to sobie wyobrazić) – od materii, poprzez energię aż po duchowość. Wszystkie procesy zachodzące w świecie można wytłumaczyć jako zagęszczenie lub rozrzedzenie ''qi''. Kiedy ''qi'' się zagęszcza, to mamy do czynienia z ''yin'', a kiedy się rozrzedza – to z ''yang''. ''Yin'' i ''yang'' (czyt.: „in, jank”) to para kosmicznych przeciwieństw, ciemna i jasna strona mocy. ''Yin'' jest bardziej chłodne, wilgotne i powolne, a ''yang'' – bardziej ciepłe, suche i szybkie. Tylko że w ''Gwiezdnych wojnach'' obie strony mocy nieustannie walczą ze sobą, podczas gdy ''yin'' i ''yang'' twórczo się uzupełniają.

Menu nawigacyjne