Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkic:Notatki

Dodane 9 bajtów, 19:40, 14 lut 2021
== Kuchnia polska według Larousse Gastronomique ==
{{ Cytat
| Kuchnia polska stanowi odbicie bardzo różnorodnych wpływów. Wiele W wielu słowiańskich potraw stanowi przejaw bliskich związków potrawach przejawiają się bliskie związki polsko-rosyjskichrosyjskie. Również Kościół katolicki był zawsze w Polsce zawsze obecny, w związku z czym przez co do tej pory przyrządza się tu potrawy i przysmaki właściwe różnym świętom religijnym; również . Także obecność wspólnoty żydowskiej odcisnęła swoje piętno na polskiej gastronomii.
Polacy mają opinię miłośników solidnego jedzenia i obfitego napitku. Na poranny Poranny posiłek składają się obejmuje często mięsa na zimno i wędliny, nastomiast natomiast na posiłek wieczorny obejmuje składają się ziemniaki ze zsiadłym mlekiem, „klouski” (rodzaj knepfli), paszteciki oraz duże ravioli, które podaje się z zupą; do tych ostatnich zaliczają się „pirojki”, „cyrniki”, „cromesqui” i inne „varieniki”, występujące również w Rosji. Około godziny 14 podaje się tradycyjnie główny polski posiłek („obiad”), który składa się z kilku dań. Zupy je się zawsze w dużych ilościach: przede wszystkim „barszcz” (przypominający rosyjski „borchtch”), ale także „zupę szczawiową” (ze szczawiem i wędzoną słoniną), „chlodnik”, „rassolnick”, „krupnik” (krem z jęczmienia z warzywami), jak również „kapusniack” (z kapustą, selerem i słoniną) oraz „stchi” (jednogarnkowe danie z wołowiny oraz wieprzowych uszu i ozora z dodatkiem kopru włoskiego).
Mięsa jatkowe są Mięso zwierząt rzeźnych jest niemal zawsze duszone lub gotowane w postaci ragoût (jak na przykład „bigos” narodowy), choć cenione są również mięsa nadziewane. Najważniejszym mięsem w polskiej kuchni mięsem jest wieprzowina, z której przyrządza się smakowite wędliny. Dziczyznę, zwłaszcza kuropatwę i dzika, przyrządza się z owocami. Kurczak jest przeważnie pieczony; gęś i indyk również cieszą się powodzeniem.
Dania rybne są niejednokrotnie zapożyczone z kuchni żydowskiej: śledzie marynowane albo w śmietanie, karp w galarecie z sosem słodko-kwaśnym albo z chrzanem, makrela na słodko-kwaśno; ale przyrządza się też pstrąga po krakowsku, czyli gotowanego i podanego z siekanymi jajkami na twardo, sokiem cytrynowym i stopionym masłem.
Jeśli chodzi o warzywa, to pierwsze miejsce zajmuje wszechobecna kapusta, zwłaszcza jako surówka z kiszonej kapusty z jabłkami i marchwią. Wiele warzyw gotowanych w wodzie podaje się z siekanymi jajkami na twardo i stopionym masłem. Smaki kwaśny i słodki łączą się w sałatkich sałatkach oraz w śliwkach marynowanych w occie z korzeniami.
Polska posiada bogaty wybór wypieków, do których należą: „baba” lub „babka” (coś pomiędzy brioszką i kuglofem, ale nie nasączana rumem); „chrust” (bardzo słodkie biszkopty); miodownik (Polska jest wielkim producentem miodu) oraz piernik. „Mazurek” przypomina Linzertorte, natomiast bożonarodzeniowy „makowiec” to rolada faszerowana makiem rolada w galarecie. Inne desery to „tort orzechowy” (ciasto z orzechów włoskich z kawowym lukrem); „paczki” (smażone ciastka beignets nadziewane konfiturą) oraz „nalesniki” (crêpes nadziewane białym serem).
Podczas posiłku Polacy piją przede wszystkim piwo, a zaś do deserów podają herbatę. Przed posiłkiem pije się wódkę, do której podaje się „zakouski” jak w Rosji. Szczególnie cenioną wódką jest „zubrowka” (aromatyzowana niezwykle wonną trawą żubrową). Kawę pije się zwykle mrożoną albo z dodatkiem kożucha z mleka.
| oryg = La cuisine polonaise est le reflet d’influences très diverses. Nombre d’apprêts slaves relèvent en effet de mariages russo-polonais ; par ailleurs, l’Église catholique a toujours été très présente en Pologne et, lors des fêtes religieuses, des plats et gourmandises spécifiques sont encore préparés ; quant à la communauté juive, elle a également marqué la gastronomie polonaise.

Menu nawigacyjne