Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Keczup czy musztarda?

Dodane 44 bajty, 11:16, 6 wrz 2021
brak opisu edycji
{{data|8 czerwca 2020}}
[[File:{{#setmainimage:Keczup i musztarda.jpg}}|thumb|upright|Keczup i musztarda]]
Sezon grilowygrylowy, który w Polsce tradycyjnie zaczyna się w święta majowe, jest już w pełni. To dobra okazja, by zająć się dwoma dodatkami, które na imprezie grilowej grylowej są nieodzowne: musztardą i keczupem. Na początek trochę historii, a na koniec, razem z [https://www.facebook.com/michalgoreckipl Michałem Góreckim,] spróbujemy sobie zrobić jedno i drugie według dawnych przepisów, i porównać z ich dzisiejszymi, sklepowymi, wersjami.
Przy okazji podziękowania dla Górka za gościnę i pomoc w gotowaniu, a dla Marcina Kuca od [https://www.facebook.com/JajaWKuchni/ Jaj w Kuchni] za udział w degustacji. Zapis wideo z całego spotkania znajdziecie na samym dole.
| miejsce = Warszawa
| data = 28 marca 2015
}}</ref> Lata 80. przyniosły też do Polski amerykański zwyczaj spotkań przy grilugrylu (zwanym też z angielska ''„grillem”''), który szybko stał się polską rozrywką narodową. Odtąd poszło już szybko, a&nbsp;Polacy zakochali się w&nbsp;słodkim smaku keczupu pomidorowego.
I choć dziś trudno wyobrazić sobie keczup inny niż pomidorowy, to na opakowaniach niektórych keczupów nadal znajdziemy – zdawałoby się, masło-maślany – napis „tomato ketchup”. Co pięknie wykorzystali twórcy hasła reklamującego keczup firmy Kotlin w&nbsp;1997&nbsp;r.:
== Przepisy ==
[[File:Musztarda - składniki.jpg|thumb|upright|Składniki musztardy: utłuczona już gorczyca, gruszki i&nbsp;rozgotowane pierniczki]]
W piękny majowy dzień odwiedziłem [https://www.facebook.com/michalgoreckipl Michała Góreckiego,] który w&nbsp;swoim ogródku akurat nie grilowałgrylował, tylko wędził. Ale że do wędzonych mięs, ryb, a&nbsp;nawet serów, musztarda i&nbsp;keczup pasują równie dobrze jak do grilowanychgrylowanych, to postanowiliśmy wypróbować dwa stare przepisy te właśnie dodatki. Marcin wpadł potem na gotowe, żeby wziąć udział w&nbsp;degustacji.
Jak już pisałem, musztardę robiono dawniej na słodko, więc taką właśnie zrobiliśy, a&nbsp;mianowicie gruszkowo-piernikową. W&nbsp;Toruniu i&nbsp;dzisiaj można kupić [http://www.zasmakujregionu.pl/sosy/129-musztarda-piernikowa-200g.html musztardę piernikową,] w&nbsp;Jadłonomii można znaleźć [https://www.jadlonomia.com/przepisy/grusztarda/ przepis na „grusztardę”,] ale musztardy z&nbsp;piernikiem i&nbsp;z gruszkami razem pewnie nie próbowaliście. Oto oryginalny przepis:

Menu nawigacyjne