Jakiś czas temu prof. Jarosław Dumanowski, kierownik Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, podpowiedział mi, abym zainteresował się kolekcją rękopiśmiennych przepisów kuchennych ze zbiorów [http://muzeum.jedrzejow.pl/o-nas/zbiory/ Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.] Jeśli cokolwiek wiecie o tej placówce, to pewnie nie zdziwi Was moja pierwsza reakcja: przecież to jest muzeum zegarów słonecznych!
No i rzeczywiście, unikatowa kolekcja unikatowy zbiór zegarów słonecznych, którą których gromadzenie rozpoczął w 1895 r. rozpoczął miejscowy jędrzejowski lekarz, Feliks Przypkowski, a później rozbudował jego syn Tadeuszrozbudował później do trzeciej największej tego rodzaju kolekcji na świecie, jest największą chlubą jędrzejowskiego owego muzeum. Lecz Tadeusz Przypkowski nie tylko kontynuował pasję ojca, ale miał też różne własne; interesował się historią sztuki i astronomii, fotografią bromolejową, bibliofilstwem i ekslibrysami, heraldyką, a oprócz tego był też smakoszem i zbieraczem kulinariów.
* [http://pau.krakow.pl/SHS/shs-19-2020-5.pdf Rafał Zaczkowski, Tadeusz Konrad Przypkowski (1905–1977) – gnomonik z Jędrzejowa]