Otwórz menu główne

Zmiany

Szkic:Kto prosił ruskie?

Dodane 3 bajty, 17:22, 26 lis 2023
Nie znaczy to jednak, że pierogi przyszły do Polski z Rosji. Sama potrawa była już u nas znana, ale pod zupełnie inną nazwą, a mianowicie: ,,pasztet". Tak, w XVI w. słowa ,,pirog" i ,,pasztet" oznaczały to samo, czyli po prostu jakiś farsz zapieczony w cieście. To co dziś nazywamy ,,pasztetem", to tylko nadzienie do pasztetu w pierwotnym tego słowa znaczeniu (za to ,,pasztecik" w zasadzie zachował swój oryginalny sens małego pasztetu).
Moda na pasztety przyszła do Polski nie ze wschodu, a z zachodu. Pasztetnicy, czyli specjaliści od trudnej sztuki pieczenia pasztetów i tortów (czegoś w rodzaju dzisiejszych tart), byli bardzo cenieni i często opłacani wyżej niż zwykli kuchmistrze. Za najlepszych uchodzili pasztetnicy z Francji. Samo słowo ,,pasztet" pochodzi z niemieckiego '',,Pastete"'', a to z kolei -- pd od starofrancuskiego słowa '',,pasté"'' (w dzisiejszej francuszczyźnie: '',,pâté"''). ,,Pirogami" nazywano zaś tylko takie pasztety, jakie jadano w państwie Iwana Groźnego.
Tymczasem Iwan Groźny próbował rozszerzyć swoje panowanie także te ziemie ruskie, które nadal były pod panowaniem litewskim. Wielki książę litewski Zygmunt August (pan. 1548--1572) wiedział, że Litwa nie zdoła ich obronić przed Moskalami bez pomocy Polski. Dlatego król polski Zygmunt August postanowił połączyć Polskę i Litwę w jedno państwo. Żeby przekonać zgromadzonych w Lublinie litewskich bojarów do tego pomysłu, zaczął odłączać kawałki litewskiej Rusi i przyłączać je do Polski. W ten sposób przyłączył do Polski kolejno Podlasie, Wołyń, Podole, Ukrainę... I dopiero wtedy bojarzy zorientowali się, że za chwilę cała Litwa stanie się częścią Polski, więc wreszcie zgodzili się na tę unię. W ten sposób powstała Rzeczpospolita Polsko-Litewska, z tym że do polskiej części, zwanej Koroną, należały teraz olbrzymie, żyzne i słabo zaludnione obszary aż po Czernichów i Zaporoże (które szybko stały się terenem polskiej kolonizacji), a mniejsza część ziem ruskich -- głównie lasy i bagna -- została w części litewskiej. Z czasem z ludności ruskiej po obu stronach tej nowej granicy wyrosły dwa oddzielne narody: ukraiński w części polskiej i białoruski w części litewskiej.