Dania rybne są niejednokrotnie zapożyczone z kuchni żydowskiej: śledzie marynowane albo w śmietanie, karp w galarecie z sosem słodko-kwaśnym albo z chrzanem, makrela na słodko-kwaśno; ale przyrządza się też pstrąga po krakowsku, czyli gotowanego i podanego z siekanymi jajkami na twardo, sokiem cytrynowym i stopionym masłem.
Jeśli chodzi o warzywa, to pierwsze miejsce zajmuje wszechobecna kapusta, zwłaszcza jako sałatka z kiszonej kapusty z jabłkami i marchwią. Wiele warzyw gotowanych w wodzie podaje się z siekanymi jajkami na twardo i stopionym masłem. Smaki kwaśny i słodki łączą się zarówno w sałatkach oraz , jak i w śliwkach marynowanych w occie z korzeniami.
Polska posiada bogaty wybór wypieków, do których należą: „baba” lub „babka” (coś pomiędzy brioszką i kuglofem, ale nie nasączana rumem); „chrust” (bardzo słodkie biszkopty); miodownik (Polska jest wielkim producentem miodu) oraz piernik. „Mazurek” przypomina Linzertorte, natomiast bożonarodzeniowy „makowiec” to faszerowana makiem rolada w galarecie. Inne desery to „tort orzechowy” (ciasto z orzechów włoskich z kawowym lukrem); „paczki” (beignets nadziewane konfiturą) oraz „nalesniki” (crêpes nadziewane białym serem).