Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Z wizytą w Soplicowie: Bigosu smak przedziwny

Dodane 391 bajtów, 00:40, 15 lut 2019
brak opisu edycji
}}
Ale gdybyśmy cofnęli się do czasów faktycznie bliższych bohaterom ''Trylogii'', to okaże się, że bigos można było wprawdzie jeść z kapustą -- ale kapusta była co najwyżej dodatkiem do bigosu, a nie jego integralnym składnikiem. Widać to najlepiej w XVII-wiecznym wierszu (a jakże!) Wacława Potockiego o polskim szlachcicu, co który to wybrał się na bankiet do Włocha na czczo i wrócił od z niego głodny, a po uczcie ze szpinaku, selera, szparagów i karczochów miał ochotę wreszcie najeść się mięsa.
{{cytat
}}
PotockiPrzypomina to dawną anegdotę o Polaku, jak widaćco z podróży do Włoch wrócił wcześniej, niż zaplanował, miał dość brzydki zwyczaj zwracania bo bał się do służby , że jeśli w lecie częstowano go trawą, to w zimie będą go karmić sianem.<ref>Bystroń, Jan (1933) ''per[http://mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=87581 Dzieje obyczajów w dawnej Polsce : wiek XVI-XVIII,]'' "złodzeje"Warszawa, nakładem księgarni Trzaski, Everta i Michalskiego, s. Ale 473</ref> A wracając do wiersza Potockiego, to widać też tutaj wyraźnie, że słonina w kapuście oraz bigos cielęcy (czyli, przypomnijmy, posiekana cielęcina doprawiona na kwaśno-ostro-słodko) były jeszcze wtedy dwoma osobnymi potrawami.
== Bigos hultajski ==
| źródło = Kern, Ludwik Jerzy (1996), ''[https://przekroj.pl/archiwum/artykuly/105160 Bigos,]'' ''Przekrój'' nr 2686 (50/1996), s. 42
}}
 
== Przypisy ==
<references/>
{{Nawigacja|poprz=Prawdziwy staropolski bigos}}

Menu nawigacyjne