Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkic:Archiwum Potockich z Krzeszowic

Dodane 1875 bajtów, 11:40, 9 paź 2020
brak opisu edycji
== Drugi przepis (Wyborna lemoniada) ==
[Kopista J, na tej samej karcie]
 16 f[untów] wysuszonego chleba razowego nalać 4 wiadrami wrzątku, nakryć płótnem i zostawić tak 8 godzin. Potem zlać czysty kwas do drugiego naczynia, wlać 1½ szklanki drożdży, 4 f[unty] cukru i cytrynę bez ziarenek. Niech postoi jeszcze 8 godzin, poczem po czym przecedzić przez muślin, zlać do beczułki lub butelek, wrzucić rodzynków do but[elek] po parę, do beczułki 1 f[unt], trzymać w kuchni z 10 godzin, aby zfermentowało [sic]. Wynieść na lód i pić.
== 43. Fondante ==
=== Fondant ===
Wziąć 1 funt cukru w kawałkach, włożyć go do rondla ze szklanką zimnej wody, postawić na dość żywym ogniu, ugotować na petit cassé [gęsty syrop]. Zaraz po tej operacji wylać cukier na marmur, mieszać drewnianą łopatką lub łyżką, aż odzyska swoją [pierwotną?] biel. Znowu lekko stopić w rondelku i maczać w nim owoce, wylać kropla po kropli na kratkę z żelaznych pręcików i [rozdzielić?] do małych skrzynek, i trzymać je miejscu chłodnym i przewiewnym.
 
== 47. Konfitura cytrynowa ==
[Kopista L]
 
Bierze się cztery cytryn[y], z których się obierają skórki, niezbyt cienko, pokrajać je wzdłuż jak makaron i gotować w małym garnuszku, dopóki miękkie nie będą. Marchwi dobrać do koloru cytryn, oskrobawszy, obmyć w zimnej wodzie i krajać wzdłuż w cienkie listki, z czterech stron, aby nie zajmować wszak szrzodka [tj. środka] twardego; potem tak jak skórki cytrynowe, tak i też marchew pokrajać na makaron; gdy będzie pokrajanej funt 1, włożyć ją w gorącą wodę w rądlu [sic] przysposobioną i gotować do miękkości, potem wylać ją w durszlak i dać dobrze osiąknąć. Tymczasem zrobić syropu z funta cukru, tak z czterech cytryn wycisnąć sok i przecedzić, marchew zaraz w syrop włożyć, cytryny takoż i gotować, dopóki się nie wysmarzy [sic], przewracając ostrożnie, aby nie połamać; szczególnie przy końcu trzeba często przewaracać, gdyż się łatwo przypali i kolor straci.
 
== [Fragment dedykacji?] ==
[Kopista M, karta złożona na trzy, tylko środkowa część zapisana]
 
Przepisaną receptę przez [dopisane między wierszami: nidniarz na?] Jakuba kucharza odczytaną i dobrej swej życzę, Ignacy z Łużyczan à Mr. de Caulte [?] Constantin Branully
 
== 51. Makaron ala Intaliana [sic] ==
[Musiał]
 
Wprawić na bres [?] jakieś części mięsa wołowego, z dodaniem wątróbek z drobiu, i przefasować jak na pasztet, rozprowadzić dobrym bulionem, z dodaniem troszkę madery, wysmażyć do suchości; przed wydaniem dać masła świeżego do pasztetu wysmażonego, wymieszać dobrze; włożyć makaron odgotowany w wodzie (nie przelewać zimną), do pasztetu dodać masła świeżego, parmezanu, wymieszać dobrze; na półmisku przesypać parmezanem, oblać dobrym glasem i wydać do stołu.
<poem>Rytwiany 13.II.98
Musiał</poem>
 
== 53. Obwarzanki postne ==

Menu nawigacyjne