Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pszczeli król

Dodane 45 bajtów, 23:41, 22 cze 2019
== Pszczoła w koronie ==
[[File:Crown jewels Poland 10.JPG|thumb|upright|Replika korony(oryginał zniszczyli Prusacy), którą koronowano większość królów polskich od Władysława Łokietka do Stanisława Augusta. Ładna, ale żadnych pszczół na niej nie ma.]]Pozostaje jeszcze zagadka owej diamentowej pszczoły, która ponoć zdobiła koronę królów polskich, by przypominać im, "że wszystkie cnoty można odnaleźć w&nbsp;społeczności pszczół."<ref>{{Cyt
| nazwisko = Ransome
| imię = Hilda M.
}}</ref> Choć oczywiście pisali tylko o&nbsp;tych koronach, które zachowaly się do naszych czasów, albo które wymieniono w&nbsp;inwentarzach skarbca królewskiego. Może któryś z&nbsp;polskich władców nosił koronę prywatną (nie należąca do państwa, a&nbsp;więc nie ujmowaną w&nbsp;inwentarzach) z&nbsp;diamentową pszczołą?
Wzmiankę o&nbsp;owej owadziej odzobie ozdobie w&nbsp;koronie polskch królów można znaleźć w&nbsp;cytowanej już ''Historii pszczelarstwa'' autorstwa Besslera:
{{ Cytat
}}
Ale czy mówią o&nbsp;niej jakiekolwiek polskie źródła? Niewiele, ale coś da się znaleźć. Oto fragment artykułu nadesłanego przez anonimowego „pasiecznika z&nbsp;Kresów” do przedwojennego czasopisma ''Pszczelasz Pszczelarz polski''. Jest tu mowa zarówno o&nbsp;Piaście kołodzieju-bartniku, jak i&nbsp;o pszczole diamentowej:
{{ Cytat
Szukając czegokolwiek o&nbsp;diamentowej pszczole znalazłem coś innego: pszczołę na diamentowej sukience Matki Bożej Częstochowskiej. Zwyczaj ozdabiania najbardziej znanej katolickiej ikony w&nbsp;Polsce tzw. sukienkami, czyli odpowiednio wyciętymi blaszanymi ekranami, obitymi materiałem i&nbsp;obwieszonych klejnotami, trwa już od wieków. Dwie najstarsze, które zachowały się do dziś, to sukienki rubinowa i&nbsp;właśnie diamentowa. Klejnoty przyszywane do sukienek to dary wotywne od wiernych, które przez lata gromadzono w&nbsp;klasztorze paulinów na Jasnej Górze. Wśród wielu motywów religijnych można tam znaleźć też zupełnie świeckie ozdoby, które darczyńcy nosili na sobie, zanim oddali je w&nbsp;prezencie „pannie świętej, co jasnej broni Częstochowy”. Na sukience, zwanej diamentową, oprócz ozdób w&nbsp;kształcie motyli, można też znaleźć jedną pszczołę.
Choć na całej sukience dominują diamenty, to sama pszczoła nie jest diamentowaaukrat z innych materiałów. Na ile byłem w&nbsp;stanie stwierdzić na oko, to tułów zrobiony jest z&nbsp;oszlifowanego na kwadrat szmaragdu, a&nbsp;odwłok to perła z&nbsp;wyżłobioną w&nbsp;niej segmentacją. Jest to zapewne zapinka lub sztuczka (coś jak broszka, tylko przyszywana, a&nbsp;nie przypinana) wykonana w&nbsp;Polsce w&nbsp;XVII lub XVIII&nbsp;w.<ref>{{Cyt
| nazwisko = Starzyński
| imię = Juliusz

Menu nawigacyjne